Sullins Connector Solutions PTC30SADN
PTC30SADN picture photo
Mfg. Part Number
PTC30SADN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS
Datasheet Download
PTC30SADN.pdf
Availability of PTC30SADN
QUANTITY
PTC30SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC30SADN
Internal Part NumberEIS-PTC30SADN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC30SADN
Related LinksPTC3, PTC30SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC30SADN Details Description
Related parts for PTC30SADN
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RS-100 ADP11;75MMH RAIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOT323 datasheet.pdf