Sullins Connector Solutions PTC31SFBN
PTC31SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PTC31SFBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS
Datasheet Download
PTC31SFBN.pdf
Availability of PTC31SFBN
QUANTITY
PTC31SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC31SFBN
Internal Part NumberEIS-PTC31SFBN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC31SFBN
Related LinksPTC3, PTC31SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC31SFBN Details Description
Related parts for PTC31SFBN
RES TEMP SENS 1.8K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TAG MKR STL CIRCLE 2.13" datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 30NS 8UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RAIL 19" L SUPPORT 715MM 2PCS datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf