Sullins Connector Solutions PTC34SAFN
PTC34SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC34SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS
Datasheet Download
PTC34SAFN.pdf
Availability of PTC34SAFN
QUANTITY
PTC34SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC34SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC34SAFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC34SAFN
Related LinksPTC3, PTC34SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC34SAFN Details Description
Related parts for PTC34SAFN
CONN PLUG JMD 30POS SIDE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOC HD,SLF-LKG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf