Sullins Connector Solutions PTC36SABN
PTC36SABN picture photo
Mfg. Part Number
PTC36SABN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PTC36SABN.pdf
Availability of PTC36SABN
QUANTITY
PTC36SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC36SABN
Internal Part NumberEIS-PTC36SABN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC36SABN
Related LinksPTC3, PTC36SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC36SABN Details Description
Related parts for PTC36SABN
FILTR PWR LINE RFI .250QC 6-6.5A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
2" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf