Bourns Inc. PTD901-1015K-B103
PTD901-1015K-B103 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-1015K-B103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD901-1015K-B103.pdf
Availability of PTD901-1015K-B103
QUANTITY
PTD901-1015K-B103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-1015K-B103
Internal Part NumberEIS-PTD901-1015K-B103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD901 Material Declaration
Standard Package162
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-1015K-B103
Related LinksPTD901-1, PTD901-1015K-B103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-1015K-B103 Details Description
Related parts for PTD901-1015K-B103
MULTIPLEXER DGTL 8IN HS 16SOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
BACKSHELL GENDER CHANGER 9-9POS datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 16W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.1A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.6K OHM 10SIP datasheet.pdf