Bourns Inc. PTD901-2020K-A502
PTD901-2020K-A502 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-2020K-A502
Brief Description
POT 5K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD901-2020K-A502.pdf
Availability of PTD901-2020K-A502
QUANTITY
PTD901-2020K-A502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-2020K-A502
Internal Part NumberEIS-PTD901-2020K-A502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD901 Material Declaration
Standard Package144
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-2020K-A502
Related LinksPTD901-2, PTD901-2020K-A502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-2020K-A502 Details Description
Related parts for PTD901-2020K-A502
IC FIFO 4096X18 50NS 28DIP datasheet.pdf
RES 200M OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 45POS datasheet.pdf