Bourns Inc. PTD902-1025K-A103
PTD902-1025K-A103 picture photo
Mfg. Part Number
PTD902-1025K-A103
Brief Description
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD902-1025K-A103.pdf
Availability of PTD902-1025K-A103
QUANTITY
PTD902-1025K-A103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD902-1025K-A103
Internal Part NumberEIS-PTD902-1025K-A103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD902 Material Declaration
Standard Package108
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD902-1025K-A103
Related LinksPTD902-1, PTD902-1025K-A103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD902-1025K-A103 Details Description
Related parts for PTD902-1025K-A103
CAP CER 47UF 25V X5R SMD datasheet.pdf
BOARD TERM MINI TURRET 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE DR 24-LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf