Bourns Inc. PTD904-1215K-B203
PTD904-1215K-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD904-1215K-B203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD904-1215K-B203.pdf
Availability of PTD904-1215K-B203
QUANTITY
PTD904-1215K-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD904-1215K-B203
Internal Part NumberEIS-PTD904-1215K-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD904 Material Declaration
Standard Package99
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±10%
Number of Gangs4
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD904-1215K-B203
Related LinksPTD904-1, PTD904-1215K-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD904-1215K-B203 Details Description
Related parts for PTD904-1215K-B203
CONN EDGECARD 220POS .030 METAL datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 1.5MH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
ASSY 187 ULTRA-POD FLAG datasheet.pdf
68UF 50V 8X8X10MM 105C 2500H datasheet.pdf