Bourns Inc. PTD905-2015P-A203
PTD905-2015P-A203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD905-2015P-A203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD905-2015P-A203.pdf
Availability of PTD905-2015P-A203
QUANTITY
PTD905-2015P-A203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD905-2015P-A203
Internal Part NumberEIS-PTD905-2015P-A203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs5
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD905-2015P-A203
Related LinksPTD905-2, PTD905-2015P-A203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD905-2015P-A203 Details Description
Related parts for PTD905-2015P-A203
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 15.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 48" WHT JACKS datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf