Rohm Semiconductor MCR25JZHJ1R5
MCR25JZHJ1R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ1R5
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ1R5.pdf
Availability of MCR25JZHJ1R5
QUANTITY
MCR25JZHJ1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ1R5
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ1R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient150/ +850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ1R5
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ1R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ1R5 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ1R5
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
SPRING HOLD DOWN CRADLE NSP II datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M STR PF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
EMITTER UV 410NM 1A STAR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf