Bourns Inc. PTE60-151B-102B2
PTE60-151B-102B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTE60-151B-102B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTE60-151B-102B2.pdf
Availability of PTE60-151B-102B2
QUANTITY
PTE60-151B-102B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTE60-151B-102B2
Internal Part NumberEIS-PTE60-151B-102B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTE Series Material Declaration
Standard Package18
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.425" L x 0.630" W x 0.394" H (87.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTE60-151B-102B2
Related LinksPTE60-15, PTE60-151B-102B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTE60-151B-102B2 Details Description
Related parts for PTE60-151B-102B2
MOSFET N/P-CH 30V 7A/5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 400A CHASS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 31MM datasheet.pdf