Vishay/Dale PTF56100R00BYEB
PTF56100R00BYEB picture photo
Mfg. Part Number
PTF56100R00BYEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .1% 10 PPM 1/8W
Datasheet Download
PTF56100R00BYEB.pdf
Availability of PTF56100R00BYEB
QUANTITY
PTF56100R00BYEB Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF56100R00BYEB
Internal Part NumberEIS-PTF56100R00BYEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF56100R00BYEB
Related LinksPTF5610, PTF56100R00BYEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTF56100R00BYEB Details Description
Related parts for PTF56100R00BYEB
IC SHIFT REG DUAL 64BIT 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
DIODE GEN REV 300V 250A DO205AB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB FP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf