Bel Fuse Inc. SCB75F-470
SCB75F-470 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75F-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.3A 250 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB75F-470.pdf
Availability of SCB75F-470
QUANTITY
SCB75F-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75F-470
Internal Part NumberEIS-SCB75F-470
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation840mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75F-470
Related LinksSCB75, SCB75F-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75F-470 Details Description
Related parts for SCB75F-470
CRIMPER 6P6C 6P4C 6P2C RJ11/12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SOIC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 24-LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L-20CM 4M datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 1.27MM datasheet.pdf