Vishay/Dale PTF5675K000QXEB
PTF5675K000QXEB picture photo
Mfg. Part Number
PTF5675K000QXEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM .02% 15 PPM 1/8W
Datasheet Download
PTF5675K000QXEB.pdf
Availability of PTF5675K000QXEB
QUANTITY
PTF5675K000QXEB Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF5675K000QXEB
Internal Part NumberEIS-PTF5675K000QXEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF5675K000QXEB
Related LinksPTF5675, PTF5675K000QXEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTF5675K000QXEB Details Description
Related parts for PTF5675K000QXEB
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOCKET LASER DIODE 3POS datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 3.3V 6A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 14.1MM datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
SINGLE 18650 HOLDER SOLDER TAIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf