Bourns Inc. PTF60-083T-103B1
PTF60-083T-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTF60-083T-103B1
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .5W 60MM
Datasheet Download
PTF60-083T-103B1.pdf
Availability of PTF60-083T-103B1
QUANTITY
PTF60-083T-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF60-083T-103B1
Internal Part NumberEIS-PTF60-083T-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTF Series Material Declaration
Standard Package175
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTF
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.433" H (88.00mm x 20.00mm x 11.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF60-083T-103B1
Related LinksPTF60-08, PTF60-083T-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTF60-083T-103B1 Details Description
Related parts for PTF60-083T-103B1
LED LT BAR 19.05X3.81MM SGL YLW datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.6A 100 MOHM TH datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.32"LX3.95"W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT REF DES RF ZAURA CTRL 868MHZ datasheet.pdf