Ohmite RW1S0BAR050FE
RW1S0BAR050FE picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR050FE
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR050FE.pdf
Availability of RW1S0BAR050FE
QUANTITY
RW1S0BAR050FE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR050FE
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR050FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR050FE
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR050FE Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR050FE Details Description
Related parts for RW1S0BAR050FE
I/O MOUNTING BOARD STANDARD 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
BATT PK 10.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 105 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf