Hammond Manufacturing PTF60700LG230
PTF60700LG230 picture photo
Mfg. Part Number
PTF60700LG230
Manufacturer
Product Category
Rack Thermal Management
Brief Description
FAN FILTER 230V 80W LT GREY
Datasheet Download
PTF60700LG230.pdf
Availability of PTF60700LG230
QUANTITY
PTF60700LG230 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF60700LG230
Internal Part NumberEIS-PTF60700LG230
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRack Thermal Management
SeriesPTF
TypeFan
Voltage - Input230VAC
SpecificationsFan, AC, Square, 227 CFM
Size / Dimension18.50" L x 18.50" W x 5.51" H (470.0mm x 470.0mm x 140.0mm)
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF60700LG230
Related LinksPTF607, PTF60700LG230 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
PTF60700LG230 Details Description
Related parts for PTF60700LG230
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
.050CL,CHAMP,R/TANG PLUG,68POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf