Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN2XX010BAABX
PX2AN2XX010BAABX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AN2XX010BAABX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PX2AN2XX010BAABX.pdf
Availability of PX2AN2XX010BAABX
QUANTITY
PX2AN2XX010BAABX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AN2XX010BAABX
Internal Part NumberEIS-PX2AN2XX010BAABX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure145.04 PSI (1000 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.25 V ~ 4.75 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure449.62 PSI (3100 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AN2XX010BAABX
PX2AN2XX010BAABX Details Description
Related parts for PX2AN2XX010BAABX
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 3/8" datasheet.pdf
FIXED IND 4.9UH 15A 16 MOHM TH datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH DL 3-ST 56BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf