Infineon Technologies PTFA041501F V4 R250
PTFA041501F V4 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA041501F V4 R250
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF LDMOS 150W H37248-2
Datasheet Download
PTFA041501F V4 R250.pdf
Availability of PTFA041501F V4 R250
QUANTITY
PTFA041501F V4 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA041501F V4 R250
Internal Part NumberEIS-PTFA041501F V4 R250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginNew Wafer Carrier 28/Oct/2014
PCN PackagingCover Tape Variations 22/Oct/2014
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency470MHz
Gain21dB
Voltage - Test28V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test900mA
Power - Output150W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Supplier Device PackageH-37248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA041501F V4 R250
Related LinksPTFA04150, PTFA041501F V4 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA041501F V4 R250 Details Description
Related parts for PTFA041501F V4 R250
DIODE ZENER 20V 400MW SOD323 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
K8300A TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 430 OHM 0603 datasheet.pdf