Infineon Technologies PTFA041501HL V1 R250
PTFA041501HL V1 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA041501HL V1 R250
Brief Description
IC FET RF LDMOS 150W PG-64248-2
Datasheet Download
PTFA041501HL V1 R250.pdf
Availability of PTFA041501HL V1 R250
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA041501HL V1 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA041501HL V1 R250
Internal Part NumberEIS-PTFA041501HL V1 R250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Nov/2009
Transistor TypeLDMOS
Frequency470MHz
Gain21dB
Voltage - Test28V
Current Rating1µA
Noise Figure-
Current - Test900mA
Power - Output150W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Supplier Device PackagePG-64248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA041501HL V1 R250
Related LinksPTFA041501, PTFA041501HL V1 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA041501HL V1 R250 Details Description
Related parts for PTFA041501HL V1 R250
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF BLUE RA datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.75A 54 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 67MA 45 OHM SMD datasheet.pdf