Infineon Technologies PTFA181001E V4
PTFA181001E V4 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA181001E V4
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
IC FET RF LDMOS 100W H-36248-2
Datasheet Download
PTFA181001E V4.pdf
Availability of PTFA181001E V4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA181001E V4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA181001E V4
Internal Part NumberEIS-PTFA181001E V4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Feb/2014
PCN Assembly/OriginNew Wafer Carrier 28/Oct/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTray
Transistor TypeLDMOS
Frequency1.88GHz
Gain16.5dB
Voltage - Test28V
Current Rating1µA
Noise Figure-
Current - Test750mA
Power - Output100W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA181001E V4
Related LinksPTFA181, PTFA181001E V4 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA181001E V4 Details Description
Related parts for PTFA181001E V4
MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CABL SMA R/A PLUG-JACK RG316 60" datasheet.pdf
LOCK KIT FOR SERIES 1420 AND N1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf