Infineon Technologies PTFA212401E V4 R250
PTFA212401E V4 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA212401E V4 R250
Brief Description
IC FET RF LDMOS 240W H-36260-2
Datasheet Download
PTFA212401E V4 R250.pdf
Availability of PTFA212401E V4 R250
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA212401E V4 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA212401E V4 R250
Internal Part NumberEIS-PTFA212401E V4 R250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPTFA212401(E,F) V4 25/Jun/2010
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.14GHz
Gain15.8dB
Voltage - Test30V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.6A
Power - Output50W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA212401E V4 R250
Related LinksPTFA21240, PTFA212401E V4 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA212401E V4 R250 Details Description
Related parts for PTFA212401E V4 R250
CONN HEADER XSR 20POS .6MM IDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 240 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 800V TO-93 datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 9MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf