Infineon Technologies PTFA212401E V4
PTFA212401E V4 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA212401E V4
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
IC FET RF LDMOS 240W H-36260-2
Datasheet Download
PTFA212401E V4.pdf
Availability of PTFA212401E V4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA212401E V4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA212401E V4
Internal Part NumberEIS-PTFA212401E V4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPTFA212401(E,F) V4 25/Jun/2010
Standard Package35
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTray
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.14GHz
Gain15.8dB
Voltage - Test30V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.6A
Power - Output50W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA212401E V4
Related LinksPTFA212, PTFA212401E V4 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA212401E V4 Details Description
Related parts for PTFA212401E V4
IC XDCP 100-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 8.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
LED 24V READING LIGHT EXTENDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf