Infineon Technologies PTFB191501F V1 R250
PTFB191501F V1 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFB191501F V1 R250
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF LDMOS 150W H37248-2
Datasheet Download
PTFB191501F V1 R250.pdf
Availability of PTFB191501F V1 R250
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFB191501F V1 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFB191501F V1 R250
Internal Part NumberEIS-PTFB191501F V1 R250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 07/May/2015
PCN PackagingCover Tape Variations 22/Oct/2014
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency1.99GHz
Gain18dB
Voltage - Test30V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test1.2A
Power - Output150W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Supplier Device PackageH-37248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFB191501F V1 R250
Related LinksPTFB19150, PTFB191501F V1 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFB191501F V1 R250 Details Description
Related parts for PTFB191501F V1 R250
SWITCH TOGGLE DPST 20A 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE F VERT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 52VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 1.2V 12VIN SMD datasheet.pdf
CONN COVER 42POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf