Infineon Technologies PTFB211501E V1 R250
PTFB211501E V1 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFB211501E V1 R250
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF LDMOS 150W H36248-2
Datasheet Download
PTFB211501E V1 R250.pdf
Availability of PTFB211501E V1 R250
QUANTITY
PTFB211501E V1 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFB211501E V1 R250
Internal Part NumberEIS-PTFB211501E V1 R250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 07/May/2015
PCN PackagingCover Tape Variations 22/Oct/2014
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.17GHz
Gain18dB
Voltage - Test30V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test1.2A
Power - Output140W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFB211501E V1 R250
Related LinksPTFB21150, PTFB211501E V1 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFB211501E V1 R250 Details Description
Related parts for PTFB211501E V1 R250
FIXED IND 820NH 21A 1.15 MOHM datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 12NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf