Vishay/Dale PTFT1206L1500JV
PTFT1206L1500JV picture photo
Mfg. Part Number
PTFT1206L1500JV
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 1206
Datasheet Download
PTFT1206L1500JV.pdf
Availability of PTFT1206L1500JV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFT1206L1500JV Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFT1206L1500JV
Internal Part NumberEIS-PTFT1206L1500JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPTFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C150
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFT1206L1500JV
Related LinksPTFT120, PTFT1206L1500JV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTFT1206L1500JV Details Description
Related parts for PTFT1206L1500JV
RES 33 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 20SOIC datasheet.pdf
VERT PF REC PWRBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
PLUG W/ B CODED 1.0 M USB3-A COR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf