Amphenol Industrial PTG06P-18-32S(152)
PTG06P-18-32S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-18-32S(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06P-18-32S(152).pdf
Availability of PTG06P-18-32S(152)
QUANTITY
PTG06P-18-32S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-18-32S(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-18-32S(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-18-32S(152)
Related LinksPTG06P-18, PTG06P-18-32S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-18-32S(152) Details Description
Related parts for PTG06P-18-32S(152)
IC PHOTOTRANS IR 880NM TO-18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V T/H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf