Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG124R
RMCF0603FG124R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG124R
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG124R.pdf
Availability of RMCF0603FG124R
QUANTITY
RMCF0603FG124R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG124R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG124R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG124R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG124R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG124R Details Description
Related parts for RMCF0603FG124R
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
SENS 500PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 320MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf