Amphenol Industrial PTG06P-22-55P(152)
PTG06P-22-55P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-22-55P(152)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-22-55P(152).pdf
Availability of PTG06P-22-55P(152)
QUANTITY
PTG06P-22-55P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-22-55P(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-22-55P(152)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-22-55P(152)
Related LinksPTG06P-22, PTG06P-22-55P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-22-55P(152) Details Description
Related parts for PTG06P-22-55P(152)
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 32POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W datasheet.pdf