Amphenol Industrial PTG06SE-12-10S(SR)
PTG06SE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-12-10S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06SE-12-10S(SR).pdf
Availability of PTG06SE-12-10S(SR)
QUANTITY
PTG06SE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-12-10S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-12-10S(SR)
Related LinksPTG06SE-1, PTG06SE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PTG06SE-12-10S(SR)
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC DATA SEL/MUX QUAD 1-2 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 10.5"15A 10OUT 6'CRD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf