Amphenol Industrial PTG06SE-14-18PW(SR)
PTG06SE-14-18PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-14-18PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06SE-14-18PW(SR).pdf
Availability of PTG06SE-14-18PW(SR)
QUANTITY
PTG06SE-14-18PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-14-18PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-14-18PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-14-18PW(SR)
Related LinksPTG06SE-1, PTG06SE-14-18PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-14-18PW(SR) Details Description
Related parts for PTG06SE-14-18PW(SR)
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS TYPE C LUBED datasheet.pdf
OSC TCXO 19.20MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf