Amphenol Industrial PTG06SE-14-18S
PTG06SE-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-14-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06SE-14-18S.pdf
Availability of PTG06SE-14-18S
QUANTITY
PTG06SE-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-14-18S
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-14-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-14-18S
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-14-18S Details Description
Related parts for PTG06SE-14-18S
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TALP1000B datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D SUB FE 17W2 PCR UNLOADED_PL3 S datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf