Amphenol Industrial PTG06SE-14-19P
PTG06SE-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06SE-14-19P.pdf
Availability of PTG06SE-14-19P
QUANTITY
PTG06SE-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-14-19P
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-14-19P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-14-19P
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-14-19P Details Description
Related parts for PTG06SE-14-19P
CONN RING TONGUE 6 AWG #5/16 TIN datasheet.pdf
FASTENER STUD TYPE 2.00"H datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 12W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf