Vishay/Dale RNC50J2081BSB14
RNC50J2081BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2081BSB14
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2081BSB14.pdf
Availability of RNC50J2081BSB14
QUANTITY
RNC50J2081BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2081BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2081BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2081BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2081BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2081BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2081BSB14
CONV DC/DC ISOL DUAL 15V OUT 10W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
1000UF 10V 12,9X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf