Amphenol Industrial PTG06SE-16-26PLC
PTG06SE-16-26PLC picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-16-26PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN
Datasheet Download
PTG06SE-16-26PLC.pdf
Availability of PTG06SE-16-26PLC
QUANTITY
PTG06SE-16-26PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-16-26PLC
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-16-26PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-16-26PLC
Related LinksPTG06SE-, PTG06SE-16-26PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-16-26PLC Details Description
Related parts for PTG06SE-16-26PLC
HARNESS NYLON NAT 3/16" 100' datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WM BLUE ZDU/ZTR datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SINGLE ACCESS BASE datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 16.78MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf