Murata Electronics North America PTGL12AR150M6B72B0
PTGL12AR150M6B72B0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL12AR150M6B72B0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 125V 15 OHM 120C
Datasheet Download
PTGL12AR150M6B72B0.pdf
Availability of PTGL12AR150M6B72B0
QUANTITY
PTGL12AR150M6B72B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL12AR150M6B72B0
Internal Part NumberEIS-PTGL12AR150M6B72B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPosistor®
PackagingBulk
Voltage - Max125V
Current - Max1A
Current - Hold (Ih) (Max)220mA
Current - Trip (It)380mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseDisc, 12.5mm Dia x 5.5mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL12AR150M6B72B0
Related LinksPTGL12AR1, PTGL12AR150M6B72B0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL12AR150M6B72B0 Details Description
Related parts for PTGL12AR150M6B72B0
BOX END PANEL BLK A31 SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL 2.54MM AU datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE GASKET datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 1000VDC datasheet.pdf