Artesyn Embedded Technologies PTH12050YAD
PTH12050YAD picture photo
Mfg. Part Number
PTH12050YAD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC12VIN ADJOUT 6A
Datasheet Download
PTH12050YAD.pdf
Availability of PTH12050YAD
QUANTITY
PTH12050YAD Order Process
Ship out your order
Specifications of PTH12050YAD
Internal Part NumberEIS-PTH12050YAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package56
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPTHxx050Y
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 10.55 ~ 1.8 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series10.8W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.87" L x 0.50" W x 0.34" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTH12050YAD
Related LinksPTH12, PTH12050YAD Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
PTH12050YAD Details Description
Related parts for PTH12050YAD
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 28-32AWG 1.25MM datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
D SUB 36W4 FE_ANG_20 A PL3_BRACK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf