Bourns Inc. PTH902-135F-503B4
PTH902-135F-503B4 picture photo
Mfg. Part Number
PTH902-135F-503B4
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTH902-135F-503B4.pdf
Availability of PTH902-135F-503B4
QUANTITY
PTH902-135F-503B4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTH902-135F-503B4
Internal Part NumberEIS-PTH902-135F-503B4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTH90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchRotary, SPST, With Detent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.378" (35.00mm)
Actuator Diameter0.197" (5.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTH902-135F-503B4
Related LinksPTH902-1, PTH902-135F-503B4 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTH902-135F-503B4 Details Description
Related parts for PTH902-135F-503B4
.050CL,CHAMP,VERT PLUG,80 POSN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
BOARD DEMO 2 FOR MCP9800 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TSM108 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
DIODE RF PIN 150V 100MA SOT323 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 3C UNSHLD 300V datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 25 V datasheet.pdf