API Delevan PTHF100-894
PTHF100-894 picture photo
Mfg. Part Number
PTHF100-894
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 8A 23 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF100-894.pdf
Availability of PTHF100-894
QUANTITY
PTHF100-894 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF100-894
Internal Part NumberEIS-PTHF100-894
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating8A
Current - Saturation7.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF100-894
Related LinksPTHF1, PTHF100-894 Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF100-894 Details Description
Related parts for PTHF100-894
Crystal 75.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC14B/AE14G/AKC14B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
MOD TXRX 1490NM DFB PLUG SFP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 27 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
SCL10(N) datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
192 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf