API Delevan PTHF200R-50SM
PTHF200R-50SM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF200R-50SM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM
Datasheet Download
PTHF200R-50SM.pdf
Availability of PTHF200R-50SM
QUANTITY
PTHF200R-50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF200R-50SM
Internal Part NumberEIS-PTHF200R-50SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR-SM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance200µH
Tolerance±10%
Current Rating1.97A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF200R-50SM
Related LinksPTHF20, PTHF200R-50SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF200R-50SM Details Description
Related parts for PTHF200R-50SM
BATTERY PACK NICAD 6.0V 600MAH datasheet.pdf
IDC CABLE - MPL34K/MC34M/MPL34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 200POS SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
AM 60561 3 SIDE PLATE datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CORD GRIP NPB M40 27 - 32 MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 32POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf