API Delevan PTHF500R-59VM
PTHF500R-59VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF500R-59VM
Brief Description
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF500R-59VM.pdf
Availability of PTHF500R-59VM
QUANTITY
PTHF500R-59VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF500R-59VM
Internal Part NumberEIS-PTHF500R-59VM
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR-VM
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating2.6A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)1.250" (31.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF500R-59VM
Related LinksPTHF50, PTHF500R-59VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF500R-59VM Details Description
Related parts for PTHF500R-59VM
CONN HEADER 20PS.100 DL STR GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ADJUST ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH LP 81DSBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf