API Delevan PTHF75R-59H
PTHF75R-59H picture photo
Mfg. Part Number
PTHF75R-59H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF75R-59H.pdf
Availability of PTHF75R-59H
QUANTITY
PTHF75R-59H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF75R-59H
Internal Part NumberEIS-PTHF75R-59H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating5.9A
Current - Saturation6.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.475" (12.06mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF75R-59H
Related LinksPTHF7, PTHF75R-59H Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF75R-59H Details Description
Related parts for PTHF75R-59H
CONN EDGE DUAL .100 DIP 72POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 5POS SMD datasheet.pdf