API Delevan PTKM10R-50VM
PTKM10R-50VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM10R-50VM
Brief Description
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM10R-50VM.pdf
Availability of PTKM10R-50VM
QUANTITY
PTKM10R-50VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM10R-50VM
Internal Part NumberEIS-PTKM10R-50VM
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR-VM
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating7.36A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.750" L x 0.400" W (19.05mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM10R-50VM
Related LinksPTKM10, PTKM10R-50VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM10R-50VM Details Description
Related parts for PTKM10R-50VM
RES SMD 210K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT539 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 360MA 390 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
IC MMIC AMP GAAS MED PWR 12-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf