API Delevan PTKM150-59
PTKM150-59 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150-59
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM150-59.pdf
Availability of PTKM150-59
QUANTITY
PTKM150-59 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150-59
Internal Part NumberEIS-PTKM150-59
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating4.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150-59
Related LinksPTKM1, PTKM150-59 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150-59 Details Description
Related parts for PTKM150-59
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC AXIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf