Lite-On, Inc. LTP-2057AKY
LTP-2057AKY picture photo
Mfg. Part Number
LTP-2057AKY
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
LED MATRIX 5X7 2.0" AMBER-YELLOW
Datasheet Download
LTP-2057AKY.pdf
Availability of LTP-2057AKY
QUANTITY
LTP-2057AKY Order Process
Ship out your order
Specifications of LTP-2057AKY
Internal Part NumberEIS-LTP-2057AKY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Series-
Millicandela Rating3.6mcd
Internal ConnectionCommon Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension1.50" L x 2.09" W x 0.34" H (38.00mm x 53.00mm x 8.60mm)
ColorAmber-Yellow
Configuration5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.05V
Interface-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTP-2057AKY
Related LinksLTP-2, LTP-2057AKY Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTP-2057AKY Details Description
Related parts for LTP-2057AKY
SWITCH BASIC SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN MICROTCA 7W2 SGL FMAL CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CUT AND POLISH DISC D5 4" A MED datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 5A TO220F datasheet.pdf
CANMDM-15SH013P datasheet.pdf
PNL MNT 12V WHITE 8MM datasheet.pdf