Vishay/Dale RLR05C1693FSB14
RLR05C1693FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1693FSB14
Brief Description
RES 169K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1693FSB14.pdf
Availability of RLR05C1693FSB14
QUANTITY
RLR05C1693FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1693FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1693FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1693FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1693FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1693FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1693FSB14
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 128-TAP 15V 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 1000A DO200AB datasheet.pdf
FUSE F/A TLECOM 40A 170VDC PC MN datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf