API Delevan PTKM150R-121H
PTKM150R-121H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150R-121H
Brief Description
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM150R-121H.pdf
Availability of PTKM150R-121H
QUANTITY
PTKM150R-121H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150R-121H
Internal Part NumberEIS-PTKM150R-121H
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating2.68A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)95 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.850" Dia (21.59mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150R-121H
Related LinksPTKM15, PTKM150R-121H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150R-121H Details Description
Related parts for PTKM150R-121H
SENSOR TEMPERATURE I2C SOT23-5 datasheet.pdf
RACEWAY POLY SOL 4X4"(6=6') datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P PIHR FL datasheet.pdf
RES SMD 6.12K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf