EPCOS (TDK) B43501A5187M7
B43501A5187M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A5187M7
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501A5187M7.pdf
Availability of B43501A5187M7
QUANTITY
B43501A5187M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A5187M7
Internal Part NumberEIS-B43501A5187M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)740 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance890 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A5187M7
Related LinksB43501, B43501A5187M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A5187M7 Details Description
Related parts for B43501A5187M7
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP POLY HYB 270UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.41MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf