API Delevan PTKM150R-894VM
PTKM150R-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150R-894VM
Brief Description
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM150R-894VM.pdf
Availability of PTKM150R-894VM
QUANTITY
PTKM150R-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150R-894VM
Internal Part NumberEIS-PTKM150R-894VM
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR-VM
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating6.5A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.400" (35.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150R-894VM
Related LinksPTKM150, PTKM150R-894VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150R-894VM Details Description
Related parts for PTKM150R-894VM
IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 226KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
PERMANENT MAGNET MOTOR datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 0.5A SOT23 datasheet.pdf