Nichicon UPW1E392MHD
UPW1E392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E392MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E392MHD.pdf
Availability of UPW1E392MHD
QUANTITY
UPW1E392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E392MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1E392MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.678A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E392MHD
Related LinksUPW1E, UPW1E392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E392MHD Details Description
Related parts for UPW1E392MHD
DC/DC CONVERTER 1.2V 8W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLADE MALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
D4N-4C26 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 220MA 1.3 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf